piątek, 9 kwietnia 2021

Mixdown

Ostatnią rzeczą jaką musimy zrobić po osłuchiwaniu i poprawkach jest mixdown, czyli wyeksportowanie naszej muzyki z projektu do żywego pliku muzycznego.

Odbywa się to podobnie jak we wszystkich innych programach. Tradycyjnie klika się Plik=> Eksportuj (lub wszelakie inne formy tego zwrotu). Jednak dalej również powinniśmy wiedzieć kilka rzeczy. Pierwszą jest wybór formatu pliku. Uważam, że do dalszej obróbki, czyli masteringu najlepszy jest tradycyjny format wav.

Następnie powinniśmy ustalić częstotliwość próbkowania. Najczęściej jest to 44.100 KHz. Niektórzy wolą pracować na wyższych częstotliwościach (nawet 96 KHz), uważają, że więcej słyszą, choć nie jest to jednoznacznie udowodnione naukowo. Niektórzy realizatorzy wręcz twierdzą, iż lepsze słyszenie w wyższych częstotliwościach to placebo. Ogólnie rzecz biorąc człowiek najlepiej słyszy właśnie we wspomnianych 44.100 KHz i przeogromna ilość legendarnych miksów powstała na bazie tego próbkowania więc osobiście nie widzę sensu przekombinowania akurat w tym miejscu.

Kolejna rzecz to wybór rozdzielczości miksu. Oczywiście możemy jak za starych, analogowych czasów nagrywać, miksować i masterować w rozdzielczości 16 bit. Jednakże obecnie większość realizatorów woli pracować na 24 bitach i więcej. W tym miejscu, akurat jest wyraźna różnica (porównywalna z pixelami w obrazie), słyszymy trochę lepiej i mamy większą możliwość nie przesterowania dźwięku. Również w mixdownie, przygotowującym track do masteringu, wybieram rozdzielczość 24 bit.

Nie zaszkodzi również sprawdzić czy napewno eksportujemy plik w stereo oraz zobaczyć jakie jeszcze ustawienia do wyboru proponuje nam nasz DAW, np ustawienia jakości. Oczywiście wybierajmy najwyższą.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Wytłumianie pomieszczeń do nagrań w domu

Nagrywając w domu często musimy się nagimnastykować, aby zniwelować niepotrzebne odbicia dźwięku od gołych ścian. Jeżeli mamy w swoim mieszk...