poniedziałek, 29 marca 2021

Monitory odsłuchowe w domowym studiu cz.1

Każdemu marzy się zestaw monitorów odsłuchowych rodem z profesjonalnego studia. W zależności od własnych preferencji może być to potężny wydatek rzędu grubych tysięcy złotych.

Czym właściwie są monitory? Czy mają jakieś magiczne właściwości? Monitory są jak najbardziej płaskimi głośnikami bez podbicia basów i dodatkowej koloryzacji. Przenoszą dźwięk takim jaki jest bez upiększeń, aby mieć wgląd w brzmienie naszej muzyki, a nie w brzmienie sprzętu. Powinny też posiadać jak najmniej szumów własnych, aby dźwięk był czysty i conajmniej 4 calową membranę niskotonową dla prawidłowego przenoszenia dolnego pasma. 1  calowa membrana wysokotonowe jest raczej standardem.

Monitory mogą różnić się między sobą wielkością, parametrami. Niektóre mogą być przeznaczone do miksu, drugie do masteringu itd.

Jeżeli nie mamy funduszy na zakup profesjonalnego sprzętu odsłuchowego, możemy z powodzeniem ratować się sprzętem, który posiadamy w domu.

Pamiętajmy, że oczywiście pracując na monitorach mamy klarowniejszą sytuację, ale również profesjonaliści na pewnym etapie używają sprzętu konsumpcyjnego.

Jeżeli używamy domowego sprzętu hi-fi, czy czegokolwiek innego, pamiętajmy, by wyłączyć dodatkowe basy i wszystkie efekty koloryzacyjne, aby tym samym upodobnić nasz sprzęt do płaskiego odsłuchu studyjnego. Dobrym sposobem jest osłuchiwać miksy na starych boomboxach, „kaseciakach”, czy radiu samochodowym.

Przydatne są również słuchawki nauszne, na których możemy wykonać pewną część roboty, lecz pamiętajmy, żeby każdą zmianę w korekcji, efektach, pogłosach i poziomach głośności odsłuchać na głośnikach. Miksując wyłącznie na słuchawkach, można się później nieprzyjemnie zdziwić, gdy usłyszycie to później w głośniku.

Ogólnie jeśli brzmi dobrze na głośniku, to na słuchawkach będzie brzmieć jeszcze lepiej, ale nie na odwrót.

Podobnie ma się rzecz ze starymi, „pierdzącymi” radyjkami. Zważmy na to, że profesjonalnie wykonane miksy potrafią obronić na takim sprzęcie, jeśli się to uda i tobie to na lepszych sprzętach może być już tylko lepiej.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Wytłumianie pomieszczeń do nagrań w domu

Nagrywając w domu często musimy się nagimnastykować, aby zniwelować niepotrzebne odbicia dźwięku od gołych ścian. Jeżeli mamy w swoim mieszk...